CNC Parts, Fanuc, Mitsubishi, Switch Mode Power Supply
SPB-240-24 POWER SUPPLY
| Series | LRS Series |
| Output Voltage | 24 VDC |
| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Output Current | 5 A |
| Output Power | 15 W |
| Brand | Mean Well |
| Input Voltage | 85–264 V AC |
| Mounting Type | Open Frame |
| No Of Outputs | Single |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Number of Outputs | Single |
| Availability | In Stock |
SPB-240-24 POWER SUPPLY
SPB-240-24 is an industrial-grade 24V, 10A switching power supply designed for stable DC output. It features high efficiency, overload/overvoltage/short-circuit protections, compact design, and reliable thermal performance for automation panels, control systems, and machinery.






Reviews
There are no reviews yet.